توصیه های غذایی جهت پیشگیری از پوکی استخوان در افراد مسن

توصیه های غذایی جهت پیشگیری از پوکی استخوان در افراد مسن

 

پوکی استخوان یکی از شایع ترین مشکلات افراد مسن و بخصوص خانم ها می باشد. از آنجایی که این بیماری درمانی ندارد با پیشگیری از آن می توانیم در سنین کهنسالی از پوکی استخوان در امان باشیم. رعایت توصیه های غذایی مهم ترین نکته در پیشگیری از پوکی استخوان است. در این مطلب شما را با این توصیه های غذایی آشنا خواهیم کرد.

به منظور تعیین عواملی که بر خطر پوکی استخوان اثر دارند، محققان طیف گسترده ای از عوامل مانند نمایه توده بدنی (BMI)، عملکرد کلیه، فعالیت بدنی، وعده های مصرفی محصولات لبنی و مکمل کلسیم و ویتامین D و همچنین عوامل خطر سنتی مرتبط با سلامت استخوان (مانند سیگار کشیدن، عدم فعالیت و الکل) را تجزیه و تحلیل کردند. پس از تعدیل اثر این مداخله گرها، نتایج حاکی از آن بود که هر یک واحد افزایش مصرف ماست و همچنین مکمل یاری ویتامین D به طور قابل توجهی با کاهش پوکی استخوان همراه بود.

پوکی استخوان یک بیماری مزمن همراه با کاهش استحکام در استخوان ها و افزایش خطر شکستگی آن ها است. بیش از ۳۰۰۰۰۰ نفر در اروپا از این بیماری رنج می برند و هزینه های گزافی را بابت شکستگی ناشی از پوکی استخوان متقبل می شوند. ماست یک منبع غنی از مواد مغذی مورد نیاز استخوان به شمار می رود. مطالعات بیانگر این مهم هستند که سلامت استخوان به سادگی با این ماده غذایی ارزان قیمت قابل تامین می باشد. اگرچه برای تایید این نتایج به تحقیقات بیشتری نیاز است تا مکانیسم عمل آن و همچنین فواید درشت مغذی ها و ریزمغذی های موجود در ماست مشخص گردد.

نکته عملی: افزایش مصرف لبنبات خصوصاً ماست در سنین بزرگسالی و میانسالی منجر به بهبود سلامت استخوانی و پیشگیری از پوکی استخوان می گردد.

 

+

Comments are closed.